chrome 80 webpush değişiklikler

İçindekiler


Önsöz


Google Chrome ve Firefox yeni versiyonlarında Web Push kitle izni toplama ile ilgili bazı değişikliklere gidileceğini duyurdular. Bu değişiklikler aşağıdaki şekilde özetlenebilir :

  • Genellikle Web Push onayını rededen kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde varsayılan olarak Web Push onayı red edilmiş olarak gelecektir.
  • Çok düşük Web Push kabul oranı olan sitelerde Web Push onayı red edilmiş olarak gelecek ve kullanıcıların dilerse Web Push onayını açabileceği bir uyarı gösterilecektir.

Detaylı Bilgi için : https://blog.chromium.org/2020/01/introducing-quieter-permission-ui-for.html

Chrome 80’in 4 Şubat 2020 itibarıyla yayına girmesi planlanmaktadır.

Değişiklikten önce :

webpush_approval

 

Değişiklikten sonra :

 

webpush_approval_new

 

 

 

Değişiklikler sizin için ne anlama geliyor ?

Hangi kullanıcıların değişiklikler nedeniyle etkileneceği tam olarak henüz bilinmemekle beraber aşağıdaki durumların oluşması beklenmektedir.

  • Yeni Web Push onayı veren kullanıcı adetinde azalma beklenmektedir.
  • Daha önce onay veren kullanıcılarınız bu süreçten etkilenmeyecektir.
  • Daha kaliteli bir kitleden onay alınacağı için etkileşim oranlarının artmasını bekliyoruz.
  • Şu aşamada kimlerin tam olarak etkileneceğini söylemek mümkün olmasa da sitenizin kabul oranını düşürmemek için iki adımlı onay işlemine geçilmesini tavsiye ediyoruz.

 

Değişiklikler için herhangi bir işlem yapılması gerekiyor mu ?

Evet. Tek adımlı onay isteme sitenizin Web Push onay oranını düşüreceği için kullanıcılarda varsayılan olarak onayın bloklu gelmemesi için aşağıdaki adımlarda karar verilmesi gerekiyor.

  • 2 adımlı onay isteme :2 adımlı onay isteme gerçekten sitenizle ilgilenen kullanıcılardan web push onayı isteyeceği için en güvenli yöntem olarak görülmekte. İki adımlı onay istemede üstte çıkan sabit bir uyarı ya da Çan ikonu kullanabilirsiniz. Farklı bir talebiniz olursa görsel ile beraber hesap yöneticiniz ile irtibata geçmeniz yeterlidir.

 

wis_softrequest

 

wisbell2

 

  • Belirli bir süre sonra onay isteme :  Kullanıcılar sitenize gelir gelmez onay istemek Web Push onay oranlarını düşüreceği için belirli bir süre sonra (2. ya da 3. sayfa görüntülemeden sonra sayfada belirli bir süre geçirdikten sonra) onay istemek kullanıcı red oranlarını düşürecektir.

 

  • Web Push onay hatırlatma : Varsayılan olarak onaysız gelen kullanıcılara Web Push onay hatırlatma banner’ı gösterilmesi sağlanabilir.

 

wispush_cancel

 

Varsayılan olarak 2. sayfa görüntülemeden sonra web push onayı istenmesi tüm firmalar için yayına alınacaktır. Farklı bir talebiniz olursa hesap yöneticinize iletmeniz yeterlidir.